12. Bölcs Diákok vetélkedő
1. Forduló
I. FORDULÓ
FELADATSOR
Keskeny, alig járt ösvényen kapaszkodnak fel. Elmaradtak a bükkök, a nyárfák; fenyők néma hadserege borul föléjük hatalmasan. Igazi óriások, szálegyenes lucfenyők sorakoznak kétoldalt, s amint beljebb kerülnek, vén ősöreg fák magasodnak. Ez már a Kalabucs, ősrengeteg, fejsze nem igazán érintette. Olyan erdő mint a vetett kender, a napot nem látni a fák között. Az állatok sem szoktak az emberhez, kevésbé félősek mint odalenn. Fentről mókus figyeli a közeledőket; őz piros foltja villan meg a fák között. Vörös rablóhangyák vonulnak át az úton, menetük közepén hernyó vonaglik, csiga szeretne menekülni, de hasztalan.
...
Este van, Sándor a zanglai kolostor egyik ablakánál áll, mellette a láma. Megszámlálhatatlanul sok csillag szikrázik az égen. A kristálytiszta, páramentes légben a Tejút felbomlott millió csillagára, és Sándor szinte beleszédült a világűr mélységébe.
- Hjig-rtam – a láma kezével átfogja a csillagvilágot. Ez hát a mindenség tibeti nyelven.
- Mig – most a szemére mutat.
Folyik a nyelvlecke napról napra. Sándor azonban nem elégszik meg ennyivel. Esténként lemegy a közös teázóba, hogy a beszélgetést hallgassa, füle hozzászokjon a különös hangzókhoz. A láma tekintélye tette lehetővé, hogy Sándor a teázóban megjelenhetett. Már első nap levitte magával.
- Csilengi dásza – mutatott Sándorra mosolygós arccal.
A teázóban ülő lámák egy eorcre abbahagyták a beszélgetést. Lehettek vagy tízen. Sándorra bámultak.
- Csilengi dásza – ismételte a legöregebb, egy fogatlan vénség, és a többiek bólintottak.
Csilengi dásza...Európai tanítvány...Ez Sándor neve ezentúl. Látták egyszerű daróc öltözékét, szegényes étkezését, azt, hogy hasonló hozzájuk, és hamar szívükbe fogadták.
- Csilengi dásza... – kiáltja izgatottan a legfiatlabb, ha esténként cellájából lejön, és leül szerényen egy sarokba, s figyeli a beszédet.
Fecskefészekként tapad a gompa a kolostorhegyoldalához. Oly harmonikusan illeszkedik környezetébe, mintha nem is emberkéz munkálta volna. Pedig fű is alig nő az omladékos romhegyen, ami ott kiemelkedik, ember alkotása. Aljában csortenek állnak sorfalat. A gompával szemben régi vár romjai.
- Kacsalábon forgó kastély – gondolta Sándor, amikor a Zanszkár folyó völgyéből a gompát először megpillantotta; oly valószínűtlenül hatott ott fenn a magasban a furcsa épület, középütt a kiugrókkal, kétoldalt négy-négy ablakszemével.
Nem volt könnyű az út Lehből idáig. Nyomát sem találta Sándor karavánösvénynek. A Zanszkár völgyében zegzugos, girbegurba vidéken, járhatatlan hágókon, szakadékok fölött függő kötélhidakon tornászta át magát. Különösen a három kötélből álló híd jelentett próbát. Sokszor nem maradt sokkal több támasza a kötéltáncosénál. A folyó völgyében félméteres hordalékon járt, egy-egy mozduló kő megindította az egész ferde talajt, vele bukdácsoltak, csúsztak métereket. Most látta csak Sándor, mire jó a jak. A bozontos teherhordó állat remekül kapaszkodott a sziklákon.
A Szingi La hágon ötezer méteren felül jutott.
Megkövesült ország – ez volt a benyomása, végigtekintve a tájon. Ameddig ellátott, sziklás hegyek hullámoztak, hátukat nyáron is hó fedte.
Később, Amikor az ország rendjét , szabályokba foglalt kietlen életét megismeri, gyakran eszébe jut a Szingi La hágón felbukkanó gondolat: megkövesült ország...
Korda István: A nagy út
1. Mi a kérdés? Írjatok kérdéseket a regényhez a megadott válaszok alapján.10 pont
a. A földgömb.
b. Panta rhei. (Minden érik, változik.)
c. Minden diák kopaszra nyírja magát.
d. Nem latinul köszönt, amikor az osztályba lépett.
e. Nyéki Albert, a kollégiumból egykor kitett öregdeák.
f. Pestis.
g. Iszkander bég.
h. Egy Berzsenyi ódát szavalva.
i. Négy ruhányi.
j. Schöfft Ágoston.
2. Kőrösi Csoma Sándor szerint a nyelv egy nép múltját és sorsát hordozza magában. Egy 100 szavas érvelő miniesszében fogalmazzátok meg, hogy szerintetek mi a nyelv egy nép számára, majd adjatok címet az írásnak.5 pont
3. „Ez már a Kalabucs...”
a. Mire gondol az író?2 pont
b. Hol kellene keresni a Kalabucsot?2 pont
c. Keressetek egy szinonimát az ősrengeteg szóra. Mit jelent a fenti szövegrészletben ez a kifejezés?2 pont
4. Utatok során hány állat-végtaggal találkoznátok a fenti szövegrészlet alapján? Miért?2 pont
5. Tudtad-e, hogy vannak védett hangyafajok, mint például az erdei vöröshangyák?
a. Nézz utána, miért védettek, és miért tekintik őket ökoszisztéma mérnököknek, illetve milyen ökoszisztéma szolgáltatásokat biztosítanak?3 pont
b. Nézz utána hány hangyafaj él a Földön és hány Romániában, illetve Magyarországon.1 pont
c. Az amazonhangya különleges életmódú európai hangyafaj. Mi a fajnak a latin neve és mi életmódjának sajátossága, vajon miért talál rá a fenti mondat?2 pont
6. „Megszámlálhatatlanul sok csillag szikrázik az égen. A kristálytiszta, páramentes légben a Tejút felbomlott millió csillagára...”
a. Miben mérik a csillagok fényességét?2 pont
b. Melyik csillag kapta a nevét a szerelem és szépség istennőjéről?1 pont
c. Ki volt az első magyar a világűrben? 1 pont
d. Mi az a három feltétel, mely ahhoz szükséges, hogy a Tejút jól látható legyen?1 pont
7. „Este van, Sándor a zanglai kolostor egyik ablakánál áll, mellete a láma.”
a. Alkossátok meg minél élethűbben Kőrösi Csoma Sándor szobáját a zanglai kolostorban (nagyság szerkezet, kinézet stb.). Az elkészített alkotásotokról készítsetek két képet, melyet a feladat megoldásaként bemásoltok a doc. formátumban. A képek mellé írjátok le, legalább egy paragrafus terjedelemben, hogyan gondoltátok újra és miért pont úgy a nagy utazó szobáját.10 pont
b. Mi a lámakolostor? Adjatok példát két másik lámakolostorra!3 pont
c. Alkossatok két mondatot a láma szóval úgy, hogy más-más értelemben használjátok!2 pont
8. „Most látta csak Sándor, mire jó a jak. A bozontos teherhordó állat remekül kapaszkodott a sziklákon. „
A kijelentések alapján jelöld be a lottószelvény hat nyerőszámát!6 pont
a. A házi jak latin nevének jelentésében található betűk száma.
b. Annak az évnek ez első és utolsó számjegye, mióta a házi- és vadjakot külön fajnak tekintik.
c. A fekete tea, jaktej és sóból készült étel megnevezésében található betűk száma.
d. A jakbika legkisebb szarvhosszúsága.
e. A jaktehén átlagos marmagasságának hatod része.
f. A jak élettartama.
9.
a. Tüntessétek fel a térképre, Kőrösi Csoma Sándor indiai útvonalát!3 pont
b. Jelöljetek meg legalább 6 nevezetes helységet, melyet előszeretettel említ meg ezen az útvonalon.3 pont
c. Hány kilométert gyalogolt Kőrösi Indiában?2 pont
10. Mit értünk a „világ teteje” kifejezésen?2 pont
11. Tibeti buddhizmus
a. Mit jelképez a „Négy méltóság” négy mitikus állata a Buddhizmusban?4 pont
b. Mi az „Om mani padme hum”, mi a jelentése és mit szimbolizál?3 pont
c. Mi a mandalakészítés hagyományos iránya?1 pont
d. A tibeti buddhista vallás egyik hagyományosan elterjedt kultikus tárgya az imazászló. Készítsetek csapatotokkal ti is egyet, majd postán küldjétek be!8 pont
12. Egy kis geológia
A lakóhelyetek közelében található vízfolyásból, lehetőleg kevésbé zavart helyről, gyűjtsetek kb. 500 g hordalékot. A gyűjtéskor becsüljétek meg a vízfolyás medrének méretét (keskeny, közepes vagy széles) és esését (kicsi, közepes vagy nagy), valamint a vízfolyás sebességét (lassú, gyors, sebes) és vízhozamát (kicsi, közepes vagy nagy). A begyűjtött hordalékot szárítsátok ki és egy mérleg segítségével becsüljétek meg, hogy hozzávetőlegesen abból mekkora részt tesz ki az agyag/kőzetliszt (amelynek szemcsemérete kisebb, mint 0,063 mm), a homok (0,063-2 mm) és a kavics (nagyobb átmérőjű, mint 2 mm).
a. Keressetek valamilyen összefüggést az agyag/kőzetliszt, a homok és a kavics aránya, valamint a vízfolyás általatok megbecsült paraméterei között, majd írjátok le. 3 pont
b. Figyeljétek meg a hordalékban előforduló kavicsokat, vagy ha azok hiányoznak, akkor egy kézinagyító segítségével a homokszemcséket! Szögletesek vagy nagyon koptatottak (nincsen élük), gömb vagy inkább rúd alakúak? Miért?3 pont
c. A homok vagy kavicsok egyazon színűek vagy többféle színű, koptatottságú és alakú szemcse is előfordul? Vajon mitől függhet az, hogy milyen színű szemcsék fordulnak elő az általatok vizsgált vízfolyás hordalékában?3 pont
Adni jó! - Bónuszpont (10 pont)
Válasszatok ki egy hátrányos helyzetű családot, csoportot, egyesületet és készítsetek számukra hagyományőrző karácsonyi díszeket, majd küldjétek el postán. A csapatotok munkamenetéről készítsetek egy legtöbb 3 perces videót. Ügyeljetek, adományotok még az ünnepek előtt érkezzen meg!
A FELADATOK MEGOLDÁSA SORÁN NE FELEDKEZZETEK MEG AZ ADOTT JÁRVÁNYÜGYI INTÉZKEDÉSEK BETARTÁSÁRÓL!
A feladatok megoldásait minden csapat saját adatlapjára kell feltöltse a http://bod.communitas.ro címre. Amennyiben a rendszer ezt valamilyen okból kifolyólag nem engedélyezné, emailben kérjük csatolni a magyaroktatas@magyaroktatas.ro címre. A youtube linkeket a feladatlapon az adott feladathoz kell bemásolni. Ha nem szeretnétek nyilvánossá tenni a videótokat, youtube helyett választhatjátok az emailben küldést wetransfer használatával (a feladatlapban az adott feladatnál jelezzétek, hol található a megoldás). Az egy feladatlaphoz tartozó megoldásokat egy emailben küldjétek. A „Tárgy”-hoz írjátok be a csapat nevét.
Az imazászlókat a következő címre kell küldeni: Cluj-Napoca, Str. Republicii, Nr. 60, 400489, Jud. Cluj
FORMAI KÖVETELMÉNYEK[1] BETARTÁSA10 pont
[1] A megoldások első oldala a feladatlap első, a megjelölt adatokkal kitöltött oldala. Kérjük, a megoldásokat az egyes feladatsorokban megadott szövegrészletek, valamint a feladatok szövege nélkül, a megadott sorrendet megőrizve küldjék be (ez utóbbi kérés nem vonatkozik az olyan feladatok megoldásaira, melyeket külön lapra kell elkészíteni). A szövegformázásra vonatkozó követelmények a következők: betűtípus Times New Roman, betűméret 12 pt, igazítás sorkizárt, behúzás típusa első sor, értéke 1,25 cm.